Szakmai anyagok

Ha esetleg honlapunkra tévedt, de edzéseinkre nem tud eljönni, hadd ajánljunk pár forrást, amik remélhetőleg segítségére lesznek az önvédelem világában.

Ajánlott magyar nyelvű könyvek

Sokáig elég megkérdőjelezhető minőségű könyvek voltak csak elérhetők magyar nyelven, amik teljesen összemosták a küzdősport - harcművészet - önvédelem fogalmakat. Mostanra azonban sokat javult a helyzet etéren. Az alábbi könyveket olvastuk, így jó szívvel ajánljuk mindenkinek, akit érdekel a valódi önvédelem, dőlten pedig a mi személyes véleményünk olvasható a könyvről, hogy mindenki könnyebben megtalálja a neki valót.

Benedek András: Ne legyél áldozat! Önvédelmi útmutató. Underground Kiadó, Budapest 2022.
A legszéleskörűbb önvédelmi könyv: otthon, utcán, szórakozóhelyen, autóban, milyen eszközt használhatunk - nagyon sok területre elkalauzolja az olvasót, hogy segítse a tájékozódást, merre tovább? (A szerző az Önvédelmi Műhely oktatója.)

Gavin de Becker: A félelem adománya. Park Könyvkiadó, Budapest 2021.
Intuíció = felismerés, melynek okát nem sikerült tudatosítani. Hogyan jelez? Hogyan ismerjük fel az ártó mintát, és legfőképp miért bízzunk megérzéseinkben? Sok történet, sok példa, sok megtörtént eset. Nemzetközileg az egyik legtöbbet hivatkozott mű a témában.

Rory Miller: Konfliktus és erőszak. A harcművészetek hatásossága valódi konfliktusokban. Lunarimpex, Budapest 2010.
Elsősorban harcművészeknek és küzdősportolóknak ajánlott. A könyv feltárja a valódi erőszakos konfliktusok és az elterjedt harcművészeti edzések közti szakadékot, de ezzel megoldást is kínál arra, ezt hogyan érdemes áthidalni.

Rory Miller: Szemtől szemben az erőszakkal. Felkészülés a váratlan helyzetekre. Lunarimpex, Budapest 2014.
Az erőszakos helyzetek áttekintő "térképe". Kategorizálja a különböző konfliktustípusokat, és segít abban, melyik kategóriára mik lehetnek a megfelelő válaszok, és az emberben lejátszódó folyamatokba is betekintést nyújt.

Pintér Márton: Kézikönyv emberi ragadozókhoz. Nem csak nőknek. Krav Maga Akadémia, Budapest 2021.
Sokatmondó cím. Kompakt összefoglalója a "Félelem adománya" című könyvnek, és további hasznos, gyakorlati tanácsokat ad, hogyan kerüljük el a veszélyt.

Bocskai Magda - Pokrovenszki Gergely: Mi lenne veled nélkülem? Bántalmazó kapcsolatokból szabaduló áldozatok történetei szakértők elemzésével. Magánkiadás, Budapest 2021.
Bántalmazó kapcsolatok áldozatai egyes szám első személyben mesélik el történetüket. Mindegyik esetet egy terapeuta és egy jogász is elemez, hasznos ismeretekkel kiegészítve a könyvet.

Lundy Bancroft: Mi jár a bántalmazó fejében? Az erőszakos és uralkodni vágyó férfi. Gabo Könyvkiadó 2022.
Igazán informatív munka, mely lépésről lépésre mutatja be a bántalmazók működését, és a menekülés, kapcsolatból való kilépés lehetőségeit. Leszámol a tévhitekkel és nagyon fontos, alapvető ismereteket ad.
A könyv folytatása: Lundy Bancroft: Apa bántja anyát. Hogyan tud segíteni gyerekeinek a bántalmazott anya? Gabo Könyvkiadó 2023.

Perintfalvi Rita: Amire nincs bocsánat. Szexuális ragadozók az egyházban. Kalligram, Budapest 2021.
Bár egy adott kontextusból származnak a példák, általánosan, bármely területre vonatkoztatva is igen szakszerűen mutatja be, hogyan működnek a nyílt, fizikai erőszak alkalmazását kerülő szexuális ragadozók.

Továbbá a NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület) honlapján igazán hasznos és profi ismeretterjesztő és támogató kiadványok érhetők el, tölthetők le, érdemes körülnézni!

Szülőknek, gyerekeknek, kamaszoknak

Kovács Ildikó - Kassai Eszter: Kalandos hétköznapok. Önvédelem gyerekeknek. Magánkiadás, 2020.
        Konfliktusos mesék, hétköznapi helyzetek, melyek megoldásokat és határtartást kínálnak a gyerekeknek, bemutatva, hogy a konfliktuskezelés gyakorolható.

Paulik Móni - Vincze Zsuzsi: Lili és a bátorság. Lakmusz, Budapest 2019.
        A szexuális bántalmazás gyermekbarát feldolgozása, mely segít megtanítani a gyerekeknek, hogy vannak határok, melyet az amúgy kedvesnek tűnő felnőttek sem léphetnek át. A könyv tartalmaz egy szülőknek írt útmutatót is, mit kell tudni erről a témáról, mire kell felkészíteni a gyermeket, hogy megelőzzük a bajt?

Kertész Erzsi: NEM mese. Pagony Kiadó, Budapest 2016.
        Nagyon fontos üzenetet hordoz a könyv: nem csak jogod van néha NEMet mondani, de önmagaddal szembeni felelősség is ezt alkalmazni.

Deliága Éva - Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az agresszióval? Pszichológiai útmutató + indulatkezelő mesék. Kulcslyuk Kiadó, Budapest 2021.
       
A könyv meséi kontextusba helyezik az agressziót, de közben nem tabusítják azt. Megérthetővé és kezelhetővé teszik az olvasó számára, a szülőknek szóló pszichológiai útmutató pedig további fontos ismereteket nyújt.

Helen Benedict: Csak okosan! Önvédelem kamaszoknak. Háttér Kiadó - NANE Egyesület, Budapest 2004.
         Remek útmutató kamaszoknak, komoly témákról komolyan, nagyon széles látókörrel, igazi szakértelemmel. Nem csak a veszélyekre hívja fel a figyelmet, hanem a megoldásokra is. (És nem esik a kamaszoknak szánt könyvek gyakori hibájába, hanem igenis komolyan veszi az olvasót.)

Gavin de Becker: Protecting the Gift. Dell, New York 2000.
         (angol nyelvű) Mit tanítsunk a gyermekünknek? Hogy válasszunk babysittert? Mit tehetünk, hogy a lehető legjobban csökkentsük a gyermeküket érő kockázatot? Mindenre remek választ ad ez a könyv, mely egyelőre sajnos magyar nyelven nem elérhető.

Németh Noémi: 10 lépés, amit meg kell tenned gyermeked biztonságáért - akár életet is menthetsz vele! (Családinet.hu cikk)

Letölthető anyagok:



Önvédelmi Műhely YouTube-csatorna

2020. elején indítottuk csatornánkat, melyen a küzdősportok, harcművészetek és önvédelem legkülönbözőbb témáival foglalkozunk. Íme a 3 legnépszerűbb videónk, de érdemes körülnézni a többi anyag között is, ha ide kattint! 


Budo Baka Blogja

Egy harcművészeteket kutató, progresszív gondolkodású, japán szakos doktorandusz blogja - igen, pont olyan tartalmas, tanulságos, kincset érő információkkal teli, mint ahogy hangzik, és bizony legalább ennyire szórakoztató is!

Kattintson ide, és már el is kezdheti az olvasást!