Önvédelmi matiné

Alapismeretek gyermekeknek

- Néha piszkálnak a suliban... - mondta a gyermek.

- Ne hagyd magad, állj ki magadért, bátran! Oké? - bátorította a jóakaró felnőtt.

- Oké... - felelte félénken a gyermek. Pedig valójában a fejében ezek a kérdések sorakoznak:

Hogyan álljak ki magamért?
Mit mondjak?
Mit csinálják?
Egyáltalán mit jelent, hogy álljak ki magamért?

Program hossza: 90 perc
Program díja: 3000 Ft/résztvevő (Testvérek esetén 2500 Ft/résztvevő - szülők jelenléte ingyenes.)
Program célcsoportja: 5-12 éves korig
Következő alkalom helye és ideje:
  - 2023. június, Vas és Zala megye

Jelentkezés: +36-20/993-5813
A résztvevők száma korlátozott, érdemes időben jelentkezni!

Másfél órás programunkon gyerekekkel és szülőkkel közösen ismerjük meg a valódi önvédelem alapjait. Nem a küzdősporton, nem az ütéseken-rúgásokon van a hangsúly, hanem azon, hogy a kisebbek is megtanulják, vannak személyes határaik, melyet joguk van megvédeni.

"Kiállni magunkért" valakinek természetes, és ösztönösen tudja, mi a teendő, de sokaknak ismeretlen, nehéz, olykor félelmetes kihívás. Ha azonban csak ennyit mondunk a gyermeknek, az olyan, mintha a sportolót edzés nélkül küldenénk be a ringbe - nem tudja, nem gyakorolta, mit kell csinálni. Pedig ezek az alapvető, erőszakmentes önvédelmi módszerek is gyakorolhatók, sőt, adott esetben kell is őket gyakorolni, hogy alkalmazni tudja majd a fiatal. Ezeket mutatja meg a programunk, melyeket aztán a foglalkozás után a család már egyedül, otthon is tudja gyakorolni, ha kell.

Két fő kategóriával foglalkozunk - a kortársi erőszak, bántalmazás, konfliktusok esetével, és a felnőtt (szexuális) ragadozókkal szembeni védelemmel.

Kortársi erőszak

Ilyen esetek azok, amikor az óvodai, iskolai társakkal történik a konfliktus. Fontos megjegyezni, hogy nem minden esetben beszélhetünk bullyingról, zaklatásról és bántalmazásról, sokszor ezek a társas együttélés tanulásának velejárói. Azonban mind a fiatalkori, mind a későbbi felnőttkori életet meghatározza, milyen válaszokat adunk ezekre a helyzetekre. Amit a foglalkozásokon tanulunk és gyakorlunk:

  • 'Kerítés' - szemlélet: jogod van tartani a távolságot, és figyelj a környezetedre, ha valaki bántani akar!
  • Szóbeli gyakorlatok: próbáld ki, tudod-e határozottan azt mondani valakinek, hogy "Hagyjál békén! Nem!"
  • Asszertív kommunikáció: jogod van megmondani, ha valamit nem akarsz, ha valami rosszul esik!

Felnőtt ragadozók

A hírek miatt sokszor érezhetjük úgy, hogy minden bokorban szexuális ragadozók fenyegetik a gyermekeinket. A félelem nem alaptalan, azonban a szörnyű igazság az, hogy a gyermekek (és nők) ellen elkövetett támadások jelentős, túlnyomó többsége olyanoktól jön, akit az áldozat és családja ismer, akiben megbíznak. Azonban megfelelő felkészítéssel itt is erősíthetjük a védelmet, csökkenthetjük a kockázatot. Ezeket a témákat a szülőkkel közösen dolgozzuk fel, bemutatva, hogyan lehet a fiatalok elé tárni őket, hogy aztán saját belátásuk szerint beszélgessenek róla a gyermekeikkel, míg a fiatalok szórakoztató, de tanulságos önvédelmi, illetve a társas képességeket fejlesztő meséket hallgatnak.

  • Idegen-szabály: biztos jó megoldás az, hogy "ne állj szóba idegenekkel"? Sok az aggály ezzel kapcsolatban, de vannak könnyen alkalmazható, és biztonságos alternatívák.
  • Fehérnemű-szabály: a testnek vannak részei, melyet csak beleegyezéssel érinthetnek meg, ezt fontos tudatosítani.
  • Testi önrendelkezés: ha a gyermek már fiatalon azt szokja meg, hogy nem kényszerítik bele helyzetekbe (pl. rokonok ölelgetése, kötelező puszi), akkor felnőttként is sokkal határozottabban tudja majd megvédeni határait.
  • Jó titok, rossz titok: vannak titkok, melyek örömet okoznak (pl. meglepetés buli Apunak/Anyunak), de a rossz titkok, melyekbe esetleg belekényszerítettek minket, azok kikívánkoznak, azokat el kell mondani.

A téma kapcsán készült velünk egy riport a Vas Népében, melyet ITT olvashat el!

Kérje a fenti program kitelepülését, akár zárt körű megvalósítását rendezvényén, intézményében egyedi áron!