Tények és tévhitek - ehhez mindenki ért

2024.04.30

Mi a hasonlóság a fociban, a politikában és az önvédelemben? Az, hogy ehhez is mindenki ért. Eddigi tapasztalataim alapján az önvédelemmel kapcsolatban vannak olyan tévhit beágyazódások, amik makacsul tartják magukat a laikusok körében, amiket a hozzá nem értők viszont nagy hanggal és mély meggyőződéssel hangoztatnak. Tipikus példája a Dunning-Kruger-hatásnak.

A gázspray tréning hirdetése kapcsán elég sok olyan kommentbe futottunk bele, ami mindenféle megalapozottság nélkül negatívan nyilatkozott a tréningről és annak hasznosságáról. Amikor logikusan kifejtettük, hogy miért van létjogosultsága egy ilyen képzésnek és miért lehet rá szükség a civil önvédelemben, akkor arra vagy nem kaptunk választ, vagy ugyanazt fogalmazták meg még sarkosabban, de továbbra is érvelés, alátámasztás nélkül.

Azt tapasztaltuk, hogy többen hirtelen felindulástól vezérelve, valós indoklás nélkül mondanak olyan dologról ítéletet, amit valójában nem is ismernek, illetve nincs a témáról átfogó ismeretük. Ezen alapvetően nem is kell meglepődni, ez a web2 óta így történik, de mégis, miért érdemes ezzel a jelenséggel foglalkozni? Azért, mert szűklátókörű önjelölt szakértők határozottan kijelentett megnyilvánulása elbizonytalaníthatja vagy el is térítheti azokat, akik számukra új területen próbálnak megoldást találni a problémájukra.

Vegyük például a fent említett estet: egy nem túl sportos nő szeretné magát megvédeni, ezért egy kézenfekvő önvédelmi lehetőség felé fordul, vesz egy gázsprayt, de még bizonytalannak érzi magát a témában. Lát egy facebook hirdetést, ami gázspray tréninget hirdet (igen, a miénket), megörül neki, mert azt ígérik, hogy átfogó ismereteket és gyakorlatokat kaphat az eszközről, amit ő hiányolt. Bár felületesen rákeresett a youtube-on, hogy mégis hogyan kell használni az eszközt, nem mélyült el a témában. Elolvassa a hirdetést és az alatta lévő kommenteket is, amikben többen is azt írják, hogy felesleges hülyeség az egész, mert "csak egy gombot kell lenyomni" vagy "aki nem tudja használni a sprayt, az teljesen hülye" és más hasonló sarkos, trollkodó megnyilvánulásokat olvas. Ekkor elbizonytalanodik, majd elszégyelli magát, mert kétségei voltak, hogy egy ilyen egyszerű eszközt sem tud használni és nem megy el a tréningre. Mivel előzetesen nem tájékozódott rendesen, ezért nem tudott arról, hogy például:

  • a spraynek is van lejárati ideje, ezért amikor egyszer élesben kellett volna használnia az nem működött megfelelően, kevés és nem túl erős hatóanyag jött ki belőle,
  • ha már egyszer fújtak a sprayvel, akkor az már megbízhatatlan, ezért nem szabad éles helyzetre készülve magunkkal vinni - hol érdemes hordani az eszközt, ezért éles helyzetben nem tudta elővenni és nem tudta magát megvédeni,
  • hogyan kell elővenni az eszközt, ezért a támadó ráfogott a szórófejre, így nem tudta lefújni és nem tudta megvédeni magát,
  • hogy hogyan működik a spray, ezért amikor zárttérben használta, akkor visszahatott rá a hatóanyag és emiatt nem tudott elmenekülni,
  • hogy ha túl közel van a támadó, akkor mit kezdjen a vele, mert az kicsavarhatja a kezéből a sprayt,
  • … és folytathatnánk a példákat, amik mindegyike megtörténhet (vagy valós, megtörtént esetből merített).

Valóban egy egyszerű működésű eszközről van szó, azonban ettől még nem lesz annyira egyszerű a használata; ahogy a boksz sem egy egyszerű sport, pedig "hát csak három ütés van benne, nem olyan bonyolult".

Nem csak a sprayre és annak használatára szeretném kihegyezni a mondanivalót, sok hasonló tévhit forog még közszájon, például, hogy a kés jó önvédelmi eszköz, vagy hogy a legjobb önvédelmi edzés a 100 méteres sprint futás. Ezek mind olyan téves információk, amik akadályozzák az embereket abban, hogy megfelelő képzésben részesüljenek vagy szükség esetén hatékonyan tudják magukat megvédeni.

De hozhattam volna példát a fitnesz világából is, ahhoz is "ért" szinte mindenki, így már a szemünk se rebben a "felfújt izmok", meg a "betonozni bezzeg nem tud" frázisokon. Vagy hogy az egészségügyi és táplálkozási praktikát már ne is említsem. Ugyanúgy, ahogy más témák esetében is tesszük, az önvédelem esetében is szakemberektől (többtől is!) tájékozódjunk. Ne fogadjunk el egy véleményt, hallgassunk meg többet is és ezek alapján ítéljük meg a kérdést. Mérjük fel, hogy milyen lehetőségekkel rendelkezünk és annak megfelelően keressünk magunknak megoldást. Fontos, hogy gondolkozzunk kritikusan és logikusan, mérlegeljünk és a gyakorlatban legyünk tudatosak.

András