Mennyire legyek erős, hogy megvédjem magam?

2024.02.19

Egy korábbi bejegyzésben azt fejtegettem, miszerint fontos-e, hogy az önvédelmi oktató ki legyen pattintva, és azt a megállapítást tettem, hogy nem szükségszerűen. Mi a helyzet a tanulókkal és felhasználókkal, kell-e az önvédelemhez erő? Rövid válaszom: igen; minél több, annál jobb.

Hosszú válaszom: igen, az önvédelmi technikák jelentős része akkor működik, ha van egy alap fizikai erőszint. A fizikát nem lehet megkerülni, de fel lehet használni. Ha meg kell ütni vagy rúgni a támadót, akkor azt szükséges akkora erővel tenni, hogy elérje a célját, például berázza az agyát, lesokkolja az izmát, eltörje a csontját, kificamítsa az ízületét stb. Egy agresszív, masszív támadót nem lehet simogatásokkal és lágy technikákkal hatástalanítani, ahhoz vagy kell valamilyen segédeszköz, vagy megfelelő mértékű erő. Vannak persze olyan technikák, amik kicsi (kisebb) erővel támadnak hatékonyan vitálpontokat (pl. szem, torok, lágyék), de csupán ezekre nem lehet hagyatkozni. Vagy legalábbis én nem ajánlom, mert akkor leszűkítjük az eszköztárunkat. A fentiekkel mennyire mondok ellent magamnak, ha figyelembe vesszük az előző bejegyzést is? Abban azt állítottam, hogy az önvédelmi oktatónak nem szükségszerűen kell nagydarabnak, izmosnak lennie, akkor a miért kellene a gyakorlóknak azoknak lenniük?

A kérdés árnyalt, egy részről minél nagyobb fizikai erővel támogatjuk a technikai végrehajtást, annál nagyobb lesz a siker esélye. De vannak fizikai és egyéb korlátok, amiken nem, vagy csak nagy áldozatok árán tudunk túl lépni. Ilyen korlátot jelenthet a biológiai korlátok, egy gyengébb fizikumú embernek arányaiban jóval nagyobb időt, energiát kell befektetni ahhoz, hogy ugyanarra az erő szintet érjen el, mint egy masszívabb, jó genetikájúnak. Az élet nem fair. Egy 65 kg-os férfinak sokkal többet kell edzenie, erősítenie, hogy olyan teljesítményre legyen képes, mint egy 100 kg-osnak; és akkor még nem is említettük a testtömegből fakadó hátrányokat. Adott esetben még a heti egy-két edzést is nehéz összehozni a hétköznapok miatt, a munka, gyerek, másodállás, iskola stb. jelentősen korlátozhat minket abban, hogy a technikai edzések mellett még az erőt is fejlesszük. Egyszerűen nem tudjuk összehozni, mert az a család, munka stb. rovására menne. És akkor az életkort még nem is említettem, mint tényező, amit lehetetlen befolyásolni.

Mi lenne a megoldás? Azok, akik gyengébb fizikai adottsággal rendelkeznek nem is védhetik meg magukat hatékonyan? Szerintem de, csak az idő előrehaladtával egyre nehezebben és egyre jobban hagyatkozniuk kell a külső, esélyt növelő önvédelmi eszközökre. Ezeknek egy része is olyan, aminek a használatóhoz kell egy bizonyos erőszint, de vannak olyanok, amikhez elegendő a minimális is; például a vipera akkor lesz hatékony, ha értő kezekben, megfelelő erővel a megfelelő helyre ütnek, de a gázspray használatához már nem kell olyan nagy fizikai erő.

Összefoglalva a fentieket, szerintem a hatékony önvédelemhez kell egy alapvető erőszint; kell az erő, hogy a technikák működjenek. Ha bizonyos korlátok miatt nem tudjuk azt az erőtöbbletet biztosítani, ami a támadó erőfölényéből fakad, akkor kénytelen vagyunk azt valamilyen eszközzel és technikával pótolni, nevezetesen az önvédelmi eszközökkel és önvédelmi technikákkal. 

A fentiekkel összefüggésben felmerül még egy kérdés, amit szükséges megválaszolni: mi az a szükséges erőszint, amit emlegetek? Erre nincs egy egzakt mérőszámom vagy pontos meghatározásom, ezért azt javaslom, hogy azokhoz mérd, akik ellen meg akarod magad védeni. Persze, nem tudjuk előre meghatározni, hogy ki fog minket megtámadni, de azért valamennyire lehet arra tippelni, hogy milyen támadásokra számíthatunk, mikre érdemes felkészülni. Ha én egy átlagember vagyok, akkor racionálisan nem kell arra készülnöm, hogy rám támad egy kisbusznyi baseballütős bűnöző. Készíteni kell egy "kockázati felmérést", vagyis végig kell gondolnom, hogy általában hol szoktam közlekedni, hol lakom, milyen emberekkel kerülök érintkezésbe, a környezetemben milyen jellegű erőszakos bűncselekmények történnek, milyen adottságaim vannak és ez alapján kell az erőszintet meghatározni. Fontos viszonyítási pont az is, hogy abból indulok ki, hogy maximum olyannal szemben tudom magam megvédeni, aki hasonló erőszinttel rendelkezik mint én. Ha "kockázati felmérésem" alapján arra a következtetésre jutok, hogy a valószínűsíthető támadó(k) tőlem erősebbek, akkor biztosan szükséges valamilyen eszközzel biztosítanom az erőviszonyok kiegyenlítését. Az én önvédelmi tudásomat kompenzálja a támadó támadásának váratlansága és sokkhatása, így jó esetben is azonos szintű támadóval szemben tudom magam megvédeni eszköz használata nélkül.

Például ha alapul veszünk egy 55 kg-os 40 éves nőt és egy 90 kg-os sportos, 30 éves férfit, akik azonos rendezett környéken laknak, ugyanolyan útvonalon járnak, egyforma munkát végeznek, akkor elmondhatjuk, hogy a nőnek indokolt lenne egy gázsparyt magával hordania, hiszen nem valószínű, hogy a támadója olyan fizikai adottságokkal fog rendelkezni mint ő, míg a férfi esetében nem szükségszerű. Ellenben, ha tudja a példában szereplő férfi, hogy be fog menni egy zűrös városrészbe, akkor ajánlott neki is sprayt magával vinni. 

Összegezve, mindenkinek javaslom, hogy erősítsen, tartsa magát jó formában (már csak egészségügyi okokból is) és mérje fel a képességei határát, majd ennek megfelelően válasszon önvédelmi eszközt.

András