Benedek András

Akik régóta nézték a Műhely Youtube csatornáját, azok számára ismerős lehetek; Gergővel több közös videót is készítettünk az elmúlt években, illetve tarottunk közös előadásokat, edzéseket is. Most, hogy a Műhely társoktatója lettem, gondoltam írok egy rövid bemutatkozást, hogy jobban megismerjetek.A harcművészetek és küzdősportok kisebb-nagyobb kihagyásokkal, de végig kísérték az életemet. Kisiskolás koromban judoval, majd ezt követően kendoval foglalkoztam. A kendot 13 éves koromban hagytam abba, majd pár év kihagyás után kipróbáltam a thai-boxot és a kempót, de ezeket főleg a családi háttér miatt nem tudtam folytatni. Érettségi után egy barátommal elkezdtünk gyúrni és mellette alapszinten zsákoltunk, kesztyűzgettünk. Igen, amolyan "börtön" stílusban.

2009. januárjában elkezdtem eskrimázni, amit azóta is töretlen lelkesedéssel művelek. Az eskrima mellett a klubban párhuzamosan tanultunk schermát (olasz késharc) és Street Combativest (krav-magához hasonló CQC rendszert) is. Amikor volt időm és lehetőségem, kipróbáltam más stílusokat is, mint pl. krav-maga, box, tai-chi, karate, stb., de az eskrima iránti elköteleződésem töretlen maradt. A kombatan eskrima stílusban megszereztem a "tagapagsanay" fokozatot, ami filippínó nyelven oktatót (trainer) jelent. Budapesti csoportom a Kombatan Hungary.

Az önvédelem már elég korán elkezdett foglalkoztatni, de akkor még nem tudtam pontosan meghatározni, hogy mi az, amit keresek, ami érdekel. Tini koromban például sokat lógtam egy military boltban dolgozó cimborámnál, ahol elég sok érdekes emberrel találkoztam és beszélgettem, elég sok történetet és ismeretet lehetett onnan összeszedni. Akkoriban ezt nem szándékosan tettem, de később, amikor már határozottan tudtam, hogy mi a célom, az ott megszerzett tudást jól tudtam hasznosítani. Ahogy elmélyültem az eskrimában, ezzel együtt elkezdtem egyre behatóbban foglalkozni a civil önvédelemmel is, elég sok ilyen jellegű képzést is kaptam az edzőmtől. 2018-ban megjelent az önvédelmi könyvem, a "Ne legyél áldozat! - Önvédelmi útmutató" első kiadása, majd 2021-ben a második, bővített kiadása is. Ebben a könyvben próbálom bemutatni a civil önvédelem általam felfedezett spektrumát. Elég sok témát érintek, de nagyon nem mélyülök el igazán egyikben sem, mert a célom az, hogy az érdeklődőknek megmutassam az önvédelemben rejlő területeket, lehetőségeket; ahogy a könyv címében is benne van, ez egy útmutató.

Örülök, hogy az Önvédelmi Műhely nem csak a személyemmel, hanem koncepcióban, lehetőségekben is bővül. Úgy gondolom, hogy mindenki számára fontos és jól alkalmazható tudást közvetít, ami nem csak önvédelmi, hanem a hétköznapi helyzetekben is hasznos lehet.